8 stylów aranżacji wnętrz, które warto poznać

Tworząc i aranżując wnętrza każdy poszukuje wyjątkowego stylu, który sprawi, że pomieszczenia będą piękne, funkcjonalne i dopasowane do potrzeb oraz osobowości. Specjalnie z myślą o tych, którzy aranżują swój dom od podstaw lub chcą urządzić mieszkanie od nowa, stworzyliśmy przegląd stylów aranżacji.

Znajdź styl pasujący do Twojego wnętrza

Styl Klasyczny

Najważniejszymi elementami stylu klasycznego jest elegancja, szyk i harmonia. Meble i aranżacje wskazują na uniwersalne i ponadczasowe formy, które niekoniecznie muszą być powiązane z tym samym stylem w architekturze. Wnętrze klasyczne nie może jednak przypominać muzeum i być wypełnione tylko antykami. Warto dodać pewne unowocześnione formy albo meble w stylu retro. Aranżując wnętrze klasyczne zdecydowanie warto postawić na jakość.

Nowojorski styl wykończenia wnętrz
Nowojorski styl wykończenia wnętrz

Styl nowojorski

Styl nowojorski jest bardzo symetryczny i prosty, oparty zwykle o punkt centralny w mieszkaniu. Zdecydowaną cechą charakterystyczną stylu nowojorskiego jest ogromna dbałość o szczegóły. Każdy detal musi być dopasowany do reszty wnętrza i wyjątkowy. Wnętrze w stylu nowojorskim jest bardzo miejskie, pełne funkcjonalnych ustawień i komfortu dla każdego z mieszkańców. We wnętrzach nowojorskich ogromne znaczenie ma oświetlenie, a także łączenie czerni i bieli.

Styl Hampton

Najbardziej wakacyjny, a jednocześnie luksusowy styl ze wszystkich. Styl Hampton narodził się na Long Island i charakteryzuje się wzorami marynistycznymi, połączeniem bieli i błękitu, a także jasną, optycznie powiększająca kolorystyką. Przeważa drewno, wiklina i świeżość kwiatów oraz ziół. Znaczenie mają także pikowane sofy i fotele oraz fantazyjne zasłony.

Artdeco - syntetyczne ujmowanie form
Artdeco - syntetyczne ujmowanie form

Styl artdeco

Art deco to styl charakterystyczny dla dwudziestolecia międzywojennego. Styl ten charakteryzuje się bardzo zróżnicowaną geometrią, a także nawiązaniami do egzotyki. Wielość złoceń, inkrustacji i kosztownych przedmiotów sprawia, że jest on podobny do stylu empire. Meble są nie tylko solidne ale także wyjątkowe, ponieważ styl koncentruje się na przebywaniu w domu. Dlatego tak ważne są stoliczki kawowe, biblioteczki, bieliźniarki, czy toaletki.

Wytworne wnętrze w stylu glamour
Wytworne wnętrze w stylu glamour

Styl glamour

Styl glamour jest pełen przepychu, delikatności i ciężkich materiałów, które sprawiają wrażenie luksusowych. Styl ten bazuje na tworzeniu zestawów łączących cechy barokowych mebli z pikowanymi obiciami albo matowymi fakturami. Luksus i zmysłowość są tutaj połączone z niesamowitą kolorystyką. Fiolet, róż, błękit, intensywność barw i nasycenie kolorem pozwalają na poczucie się jak w prawdziwej bajce. Charakterystyczne są miękkie obicia, które spowijają meble, zarówno w salonie, jak i w sypialni i dodają lekkości i przepychu. Styl glamour to wytworne wnętrza i wysmakowany splendor.

Harmonijny i romantyczny styl paryski
Harmonijny i romantyczny styl paryski

Styl paryski

Styl paryski jest kwintesencją życia w Paryżu. Romantyzm powiązany z pałacową klasą i luksusem. Przepych, dekoracyjność i elegancja tworzą wspaniałe połączenia. Styl ten to zakochanie w historiach Marii Antoniny czy Ludwika XVI. Styl pałacowy stał się główna osią, na której paryżanie budują swoje wnętrza. Do buduarowych pomieszczeń kobiety wnoszą dodatkową nutkę romantyzmu i elegancji, a projektanci starają się, aby styl paryski był połączeniem klasycznym wzorów z nowoczesnymi elementami. Symetria, harmonia i ład to główne elementy w stylu paryskim. Jednak styl buduarowy wnosi jeszcze więcej, dodając kwiatowe wzory, dekoracyjne meble i wygodne szezlongi czy toaletki.

Pozornie niepasujące do siebie dodatki - Boho
Pozornie niepasujące do siebie dodatki - styl Boho

Styl nowoczesny

Swoboda, nowoczesne technologie i łączenie wielu różnych materiałów to podstawowe cechy stylu nowoczesnego. Zwykle ten styl odwołuje się także do ekologii i ochrony środowiska, łącząc technikę z rozwiązaniami dobrymi dla zachowania naturalności. Ogromne znaczenie ma przestrzeń i biel, która wszystko spowija. Kinkiety i reflektory mogą dodatkowo powiększać przestrzeń, dlatego należy zadbać o odpowiednią konstrukcję. Styl nowoczesny łączy się z minimalizmem i pozbawieniem zbędnych elementów. Ascetyczne formy, prostota i perfekcja.

Styl boho

Miękkie dywany, feeria barw i pozornie niepasujące do siebie dodatki to cechy charakterystyczne stylu Boho. Można odnaleźć tu hipisowskie i cygańskie wpływy, co sprawia, że przez niektórych styl ten uważany jest za ekstrawertyczny. Jest to zdecydowane przeciwieństwo stylu klasycznego czy nowoczesnego, gdzie ma być ład i porządek. W stylu Boho znaczenie ma wielość barw, liczne motywy i wzory. Inspiracje podróżami do Afryki czy Azji znalazły swoje zastosowanie także w kolekcji Boho od Miloo Home. Niefrasobliwy charakter i swoboda sprawiają, że styl ma ten swój urok i pozwala na luz i nieskrępowaną radość.

Zaprezentowane style aranżacji nie wyczerpują oczywiście tematu, ponieważ ilość styli wnętrzarskich może przyprawić o zawrót głowy. Znając jednak podstawowe i modne style, możesz dobrać ulubiony styl do swojego mieszkania oraz do swojej osobowości.

artykuł partnerski