Ceramika artystyczna Bolesławiec - polskie tradycyjne wyroby z historią!

Ceramika bolesławiecka to uznane na całym świecie różnorodne naczynia o niezwykłej historii, która sięga kilkuset lat. To bogate wzornictwo, ręcznie dekorowane, z zachowaniem wielowiekowej tradycji. Poznaj niezwykłą ofertę ceramiki bolesławieckiej oraz sprawdź, dlaczego jest tak wyjątkowa.

Ceramika Bolesławiec

Wyroby ceramiczne - ceramika z Bolesławca 

W województwie dolnośląskim, dokładnie w jego północno-zachodniej części leży miasto słynące z niezwykłych wyrobów ceramicznych - Bolesławiec. To miasto rozpoznawalne jest na całym świecie, właśnie ze względu na produkowaną w nim od wieków ceramikę. Początki ceramiki bolesławieckiej sięgają aż XVI wieku, kiedy to funkcjonowała aż do XVII wieku garncarnia na ulicy Piaskowej. Tak, jak i dziś powstawały tam niezwykłe naczynia ręcznie robione, w wielu barwach i kolorach, o różnych kształtach. Były to dzbanki, patelnie, miseczki, garnki i talerze, ale także różnorodne figurki. Bolesławiec do dnia dzisiejszego słynie z niezwykłych wyrobów ceramicznych, które są popularne nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. To niesamowite, że tradycja wytwarzania wyrobów ceramicznych w Bolesławcu przetrwała, aż do dnia dzisiejszego i ma całą rzeszę swoich miłośników, nie tylko w Polsce. Mimo ciągłego postępu technologicznego proces wytwarzania ceramiki w Bolesławcu nie zmienia się od wieków, dzięki temu są to produkty unikatowe o wysokiej jakości. 

Bolesławiecka ceramika - dlaczego jest tak wyjątkowa?

Wyjątkowość ceramiki bolesławieckiej polega na tym, iż nie jest ona produktem masowym, wywarzanym przy pomocy maszyn. Powstaje w oparciu o wielowiekową tradycję i z dbałością o detale. Jako że są to wyroby tworzone z wykorzystaniem pracy rąk ludzkich, mogą występować na nich różnice w wybarwieniu oraz kształtach. Dzięki temu każdy produkt jest wyjątkowy i unikatowy. Ceramika z Bolesławca już od kilkuset lat produkowana jest z wykorzystaniem naturalnych glin kamionkowych najwyższej jakości, które czerpane są w dorzeczu Kwisy i Bobru, w pobliżu Bolesławca. Zdobienia wykonywane są metodą stempelkową, dzięki temu porcelana ta jest niezwykle funkcjonalna i posiada oryginalny wygląd. To niezwykłe kwiaty, kropki, listki dopełnione przeważającym kolorem niebieskim, sprawiają, że ceramika ta jest tak wyjątkowa. Może być myta w zmywarce oraz zapiekane mogą być w niej potrawy w piekarniku czy podgrzewane w kuchence mikrofalowej. Ze względu na proces wypalania, który odbywa się w temperaturze aż 1250 stopni Celsjusza przez 15 godzin, ceramika z Bolesławca jest niezwykle praktyczna i trwała oraz bezpieczna w kontakcie z żywnością. Tylko zastosowanie dobrego surowca oraz działania wysokich temperatur gwarantuje niezwykłą trwałość i odporność na uszkodzenia bolesławieckich wyrobów ceramicznych. 

Bolesławiec święto ceramiki 

Jak co roku w Bolesławcu, w celu kultywowania tradycji, z których słynie to miasto, organizowane jest święto ceramiki. Odbywa się ono w sierpniu i trwa aż 5 dni. To jeden z największych festiwali ceramicznych w Polsce. Niezwykły klimat całego wydarzenia przyciąga do Bolesławca niezliczone rzesze turystów i miłośników ceramiki. To idealne miejsce na podziwianie lokalnego rękodzieła, a także świetny czas na zakup prezentów czy dodatków do swojego domu. Święto ceramiki bolesławieckiej to nie tylko mnóstwo straganów uginających się pod ciężarem wyrobów ceramicznych, ale także warsztaty wytwarzania ceramiki, spektakle i koncerty gwiazd. 

Bolesławiec sklep firmowy

Produkty wytwarzane w Bolesławcu to wiele różnorodnych naczyń o różnym przeznaczeniu. To czajniki, wazy, garnki i dzbanki, ale także zastawy stołowe, półmiski, naczynia do zapiekania czy kubki i filiżanki. Bolesławiec porcelana to również cała masa ozdób świątecznych, artykułów dekoracyjnych czy wazonów. Niezwykłe wzornictwo oraz sposób ich wytwarzania sprawiają, że produkty te są chętnie kupowane nie tylko dla siebie, ale również dla swoich bliskich, jako prezent. To ekskluzywna zastawa stołowa i dekoracje, które stworzą niezwykły nastrój w kuchni i całym domu, odwołujący się do ludowego stylu. Ceramika bolesławiecka jest doskonałym pomysłem na prezent, szczególnie dla mamy, babci, cioci czy siostry, ale także jako weselny upominek czy podarunek na rocznicę lub gwiazdkę. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą sklepu Andy Ceramika, w którym znajdą Państwo ogromne ilości różnorodnej wysokiej jakości ceramiki bolesławieckiej. To nie tylko idealne wyposażenie domu, ale także kawiarni, domu weselnego czy restauracji, które zaskoczy pozytywnie wielu gości. 

Artykuł zewnętrzny