Patroni kategorii


Wieszamy talerze, patery oraz ceramikę na ścianie - nasze wskazówki!

Często w rodzinnej kolekcji znajdujemy ozdobne naczynia - patery, talerze lub ceramikę. Bywa, że mamy ochotę, ale brak nam pomysłu na to, jak je wyeksponować, dlatego ukrywamy je na strychach, w piwnicach lub szufladach. Tymczasem, powracający trend vintage, daje duże pole do popisu dla ich wykorzystania. Jak zamontować dekoracyjne naczynia na ścianie, aby stały się prawdziwą ozdobą pomieszczenia - podpowiadamy!

Jak wyeksponować porcelanę na ścianie?

Zaczynamy od podstaw

Zanim zawiesimy na ścianie posiadaną kolekcję, zadbajmy o odpowiednie uchwyty do pater i talerzy. Asortyment, jaki znajdziemy na rynku jest dość szeroki, podczas zakupu warto więc wybrać takie produkty, które zapewnią bezpieczeństwo ekspozycji. Dawniej na odwrocie talerza mocowano sztywne, jednostkowe klamry, które były z nim zespolone, przez co nie można było ich później zdjąć. Niektóre z lżejszych wyrobów porcelanowych posiadają fabryczne dziurki, przez które mogą być przeplatane sznurki, żyłki czy druciki ramiarskie służące do zawieszenia wyrobu.Niestety z czasem mogą one ulec pęknięciom lub jak w przypadku drucika mogą również uszkodzić eksponowany wyrób. Obecnie dobrym pomysłem mogą okazać się zakresie metalowe uchwyty i zawieszki - są dostępne w wielu rozmiarach i kolorach. Z uwagi na swoją trwałość chronią także naczynie przed upadkiem. 

Uchwyt sprężynowy do zawieszania talerzy fot. Aldona Taras
Uchwyt sprężynowy do zawieszania talerzy fot. Aldona Taras

Dobrą alternatywą dla nich mogą być metalowe uchwyty sprężynowe, które, w zależności od średnicy talerza, będą w stanie odpowiednio umocować go na ścianie. W związku z tym, że występują w wielu rozmiarach i kilku kolorach to idealnie dopasowują się do wyrobu pod względem estetyki i gabarytu. Uwaga - źle dobrane mogą jednak ulec rozciągnięciu pod wpływem ciężaru. Bardzo ważne jest by przed zakupem uchwytu sprężynowego dokładnie zmierzyć średnicę talerza po jego zewnętrznej stronie, tak by uwzględnić wszystkie załamane krawędzie wyrobu. Pomiar będzie najbardziej precyzyjny, jeżeli wykorzystamy w tym celu miękki centymetr krawiecki. Pamiętajmy, że cięższe ceramiczne talerze jak te z wytwórni we Włocławku, wykonane w stylu New Look, są dosyć ciężkie i będą wymagały uchwytów "extra" dostosowanych do ich wagi. Uchwyty dedykowane można znaleźć w wyspecjalizowanych sklepach z porcelaną - pełną "rozmiarówkę" ekspozytorów ma między innymi antykwariat Antyczek. 

Pięknie wyeksponowana kolekcja talerzy na ścianie fot. Aldona Taras
Pięknie wyeksponowana kolekcja talerzy na ścianie fot. Aldona Taras

Częstym pomysłem, na jaki pada nasz wybór, są także samoprzylepne, mocowane na spodzie talerza uchwyty - choć zazwyczaj są one nieco tańsze, to nie zawsze są w stanie tak dobrze zadbać o bezpieczeństwo naczynia, jak uchwyty wykonane z metalu. Podobnie rzecz ma się z taśmą samoprzylepną, która z uwagi na nieregularny kształt i fakturę talerza, może niedokładnie przylegać zarówno do powierzchni naczynia, jak i ściany, co również stwarza ryzyko rozbicia przedmiotu w wyniku upadku. Uchwyty do naczyń warto wybrać rozważnie - wiele pater czy dekoracyjnych talerzy to darzone sentymentem rodzinne pamiątki. Ich strata byłaby nieodżałowana, do której dochodzi finansowy aspekt owej straty.

Zadbajmy o prawidłowe przygotowanie ściany oraz wybór uchwytu w odpowiednim rozmiarze, fot. Aldona Taras
Dekoracyjny talerz porcelanowy zawieszony na ścianie na uchwycie sprężynowym, fot. Aldona Taras

Przed przystąpieniem do pracy, przymocujmy uchwyt do talerzy zgodnie z instrukcją. W niektórych przypadkach warto zrobić to nawet dobę wcześniej, aby klej odpowiednio stężał. Przygotujmy także wszelkie narzędzia, jakie będą nam potrzebne - jeśli nasza ściana jest gotowa,do przymocowania talerzy wystarczą nam wiertarka i wkrętarka. Jeśli nie - czas na wybór odpowiednich farb, taśm malarskich i wałków lub pędzli. Malowanie przez przygotowaniem ekspozycji to także dobry moment, aby zwrócić uwagę na stan naszej ściany - być może na jej powierzchni znajdziemy ubytki, które warto wcześniej usunąć, aby nie wpływały negatywnie na efekt wizualny nowo powstającej dekoracji. Uwagę poświęćmy także samej kolekcji - niekiedy przechowywane w domowym zaciszu dekoracyjne naczynia mogły zostać uszkodzone lub wymagają porządnego, te z kolei, które wykonane są z metalu mogą wymagać czyszczenia,malowania lub pokrycia dodatkową warstwa ochronną. Aby przywrócić im dawną świetność,możemy sięgnąć po produkty oraz farby przeznaczone do odnawiania naczyń lub powierzyć to zadanie profesjonalistom.

Wyeksponowana kolekcja niebieskich talerzy, fot. Katarzyna Sacha
Wyeksponowana kolekcja niebieskich talerzy, fot. Katarzyna Sacha

Geometria lub artystyczny nieład


Dekoracje złożone z eksponowanych na ścianie talerzy, naczyń lub ceramiki cieszą się dużym zainteresowaniem wśród fanów stylu vintage. Swoim unikalnym charakterem mogą jednak z powodzeniem przełamać wpisać się styl rustykalny. Możliwości zaaranżowania kompozycji z wiszących talerzy ozdobnych jest wiele. W zależności od tego, jak dużą przestrzenią dysponujemy,możemy zdecydować się na kilka talerzy ulokowanych w jednej linii lub kolekcję łączoną z pamiątek należących do kilku pokoleń.Jak zadbać o przykuwająca wzrok dekorację? Z pomocą można przyjść nam symetria. Ciekawy efekt uzyskamy umieszczając naczynia w jednej linii - w pionie, poziomie lub na ukos. Innym pomysłem może być gra kontrastem - zestawiając ze sobą małe i duże naczynia naprzemiennie. W wielu przypadkach warto także pójść o krok dalej, dobierając do aranżacji także kolor ściany. Inna farba pod każdym z talerzy, a może ozdobne patery ulokowane na różnej wysokości i połączone malowanymi liniami w kolorze złota? Można również oprawić talerze w stare ramy i dodać tym samym elegancji i szyku. Samodzielne przygotowanie ekspozycji to nie lada wyzwanie dla wyobraźni, wystarczy jednak odrobina kreatywności i zapału, aby w ciągu kilku chwil wyczarować jedyną w swoim rodzaju ozdobę w stylu retro, ale nie tylko!

O prawidłowym mierzeniu eksponatu centymetrem krawieckim po stronie zewnętrznej przypomina Antykwariat Antyczek
O prawidłowym mierzeniu eksponatu centymetrem krawieckim po stronie zewnętrznej przypomina Antykwariat Antyczek

Z projektu na ścianę

Chcąc ulokować posiadane naczynia na ścianie, warto odpowiednio wcześniej zastanowić się nad tym, jakie elementy z posiadanej kolekcji uwzględnimy w naszej ekspozycji. Kolejny krok to opracowanie klucza, według którego rozmieścimy na ścianie patery lub talerze, tworząc ciekawe aranżacje. W tym celu możemy wykorzystać rzutnik, za pomocą którego przeniesiemy przygotowany projekt na ścianę, dzięki czemu łatwiej będzie nam wbić haczyki, na których zawisną patery i talerze. Jeśli nie dysponujemy rzutnikiem, możemy wyciąć z papieru koła odpowiadające średnicą posiadanym naczyniom. Przyklejając je za pomocą taśmy do ściany,stworzymy wstępny projekt, który pozwoli nam zachować symetrię i balans kompozycji, a także wyznaczyć miejsca, w których zawiesimy wcześniej wspomniane walory.Pomysłów na stworzenie ciekawej aranżacji za pomocą rodowej ceramiki, ozdobnych pater czy dekoracyjnych talerzy jest wiele. Powracająca moda na dekoracje w stylu vintage z powodzeniem na nowo odnajdzie się w kuchni, jadalni, salonie czy przestrzeni klatki schodowej domu.Wybierając solidne metalowe uchwyty, zadbamy o bezpieczeństwo rodzinnych pamiątek, a dbając o harmonijną, spójną kompozycję - nadamy pomieszczeniom unikalny styl!

Redakcja