Patroni kategorii


TOP 10 książek o starej porcelanie

Top 3 literatury poświęconej starej porcelanie

Publikacja: 18.05.2015

Czyli co warto przeczytać, by poznać tajniki produkcji i znakowania porcelanowych antyków.


Każdy miłośnik, kolekcjoner staje przed dylematem, która z tysięcy dostępnych publikacji (biorąc oczywiście pod uwagę również obcojęzyczne wydania ) warta jest posiadania i przeczytania. Poniższa lista jest subiektywną oceną literatury fachowej, którą sami wykorzystujemy w codziennej pracy, stąd też główną cechą przy doborze naszych TOP'ów była w pierwszej kolejności użyteczność umożliwiająca rozpoznawanie i prawidłowe przypisanie wyrobu do danej wytwórni, a następnie kwestie historyczne i słownikowe.

Dlaczego uwzględniamy publikacje obcojęzyczne?

Ponieważ nasz rodzimy rynek jest w tej materii niestety nadal bardzo niedoceniony przez wydawców. W niniejszym zestawieniu znajdziecie jednak w  z pewnością znanego Wam zagranicznego autora, który doczekał się polskiego przekładu. Znalazło się tu również kilka dawnych wydań antykwarycznych.

Nasi faworyci:
1. "Keramik-Marken Lexikon Porzellan und Keramik Report 1885-1935 EUROPA (Festland)" autor: Dieter Zuehlsdorff, wydawnictwo: Arnoldsche ISBN 3-925369-40-6
Dzieło dwujęzyczne niemiecko-angielskie.Prawdziwa biblia sygnatur i znaków, nieodzowna w każdym szanującym się antykwariacie, galerii czy muzeum. Cztery Rozdziały: pierwszy przedstawia ponad 9000 sygnatur autorskich, znaków fabrycznych i towarowych. Drugi omawia Biografie najważniejszych artystów. Trzeci zawiera opis każdej manufaktury, wytwórni i producenta. Czwarty to słowniczek, spis wystaw, bibliografia i rozbudowany indeks.

2. "Leksykon porcelany europejskiej" autor Ludwig Danckert Tytuł oryginału "Handbuch des Europaischen Porzellans" wydanie polskie: Literatura net pl ISBN 978-83-927292-0-4
Bogate vademecum poruszające nie tylko historię wytwórni, znakowanie ale ponadto hasła słownikowe związane z białym złotem. Jedną wadą jest jednak fakt iż nie każda sygnatura posiada przyporządkowanie chronologiczne dot. czasu jej użytkowania. Co ciekawe jest to pierwsze przetłumaczone na język polski dzieło z tego zakresu!

3. "Encyklopedia Śląskiej Porcelany Tom I" autorzy: Irena i Roman Gatys, wydawnictwo: Antyczek.com, ISBN 978-83-929405-0-0
Obowiązkowa pozycja jeśli chodzi o porcelanę z Dolnego i Górnego Śląska zawierająca ponad 1400 znaków i setki kolorowych ilustracji wyrobów, czego w innych książkach na próżno szukać.

Poza podium, lecz niemniej wartościowe:

4.Deutsche Porzellanmarken von 1710 bis Heute" Robert E. Roentgen wydawnictwo Battenberg ISBN978-3-86646-013-3 
Ta niemieckojęzyczna książka jest w typie "MUST HAVE" gdyż w całości poświęcona jest tylko i wyłącznie niemieckim wytwórniom, czyli tym, które produkowały najwięcej w Europie i zarazem tym które są najczęściej spotykane na Polskim rynku antykwarycznym. Co ciekawe publikacja ta dostępna jest wraz z Polskim Suplementem - ułatwiającym korzystanie dla tych, którym język niemiecki nie jest najbliższy.

Katalog poświęcony znakom na chińskeiej porcelanie
HANDBOOK OF MARKS ON CHINESE CERAMICS

5. "HANDBOOK OF MARKS ON CHINESE CERAMICS" autor Gerald Davison. ISBN 978-0956451804

Nieodzowna publikacja ze znakami ojczyzny produkcji porcelany - jakimi są Chiny. Dalsze pozycje dla początkujących i tych mocno wytrwałych i zagorzałych.

6. "Porzellanmarken aus aller Welt" autor Emanuel Poche wydawanie najnowsze: Battenberg-Gietl Verlag ISBN 978-3-86646-080-5 
Podręczny pomocnik dla początkujących i średnio-zaawansowanych miłośników porcelany. Przedstawia w bardzo przekrojowy sposób znaki i sygnatury z Całego Świata, przez co spektrum jest bardzo szerokie ale zarazem wymusza nie wnikanie w szczegóły poszczególnych wytwórni.

7. "Porcelana - znaki wytwórni europejskich" autor Leon Chrościcki. wydanie: Krajowa Agencja Wydawnicza. ISBN 83-03-03275-5
Sztandarowe dzieło w języku polskim, prezentujące ponad 300 rysunków sygnatur europejskich wytwórni porcelany. Niestety wydanie z zamierzchłych czasów przez co jest wiele przekłamań dotyczących samego datowania, ale również w stosunku do przypisania niektórych sygnatur do wytwórni. Niemniej przez wiele lat było jedynym źródłem wiedzy na rodzimym rynku antykwarycznym - odizolowanym wtedy od zachodniego świata i zasługuje naszym zdaniem nie tylko na pamieć ale i poszanowanie.

8. "PORZELLAN der Europaischen Fabriken des 18.Jahrhunderts" autor: Ludwig Schnorr v.Carlosfeld z 1922 roku! wydanie z serii "Bibliothek fur Kunst und Antiquitaten-Sammler - Band III" Brak ISBN
Antykwaryczne dzieło poświęcone najstarszym wytwórniom i znakom z XVIII wieku. Dużo treści merytorycznej w połączeniu z ponad 154 ilustracjami i 2 tablicami poświęconym znakowaniu.

9. "Bruckmann's Porzellan Lexikon" autor: Effi Biedrzynski wydanie: Bruckmann Munchen. ISBN 3-7654-1679-7
Dwutomowe dzieło poświęcone głównie zagadnieniom i terminologii fachowej.

10. "Polska Porcelana" autorzy Elżbieta Kowecka, Maria i Jerzy Łosiowie, Leon Winogradow. Wydanie: Ossolineum, ISBN 83-04-00642-1 Sztandarowe dzieło dot. produkcji porcelany w Polsce, wspaniała monografia z wyjątkowymi ilustracjami prawdziwych dzieł sztuki z porcelany.

Poza zestawienie znalazła się publikacja popularnonaukowa - dla tych którzy chcą wiedzieć nieco więcej"Porcelana i jej historia" autor Georg Savage tytuł oryginału "Porcelain Through The Ages" wydanie z kolekcji bp- biblioteka problemów tom dwieście trzydziesty szósty. PWN Bez ISBN Sporo wiedzy fachowej o produkcji, zdobieniu oraz znakowaniu przekrojowo przez wieki i kontynenty.

Wiele z powyższych publikacji dostępna jest już tylko na rynku wtórnym lub w specjalistycznych antykwariatach. Niemniej zapalony hobbysta powinien naszym zdaniem posiadać je w domowej biblioteczce.
W przygotowaniu są kolejne zestawienia dotyczące wszelakich dziedzin kolekcjonerskich, jeżeli macie uwagi lub propozycje - będziemy wdzięczni jeśli podzielcie się nimi na naszym facebookowym profilu.

Życzymy przyjemnej lektury!